U svijetu poduzetništva, kao i u svakodnevnom životu, odluke su neizbježne. Ponekad su jednostavne, poput odabira što ćemo danas jesti (osim ako sami kuhate, i poznata vam je vječita borba s pitanjem “što kuhati?”), ali često su odluke teške i pune potencijalnih posljedica. U šetnji jutros sam baš intenzivno razmišljala o tome kako u zadnje vrijeme donosim mnoge, nenadane, odluke pa sam odlučila kroz ovaj blog istražiti i prenijeti što znači donositi i ne donositi odluke, kao i sagledati njihove pozitivne i negativne strane te kako nas svaki odabir oblikuje kao ljude i poduzetnike.
1. Zašto su odluke toliko teške?
Donošenje odluka postaje zahtjevno kada znamo da svaki izbor nosi posljedice. Neke odluke oblikuju našu budućnost, pa je lako osjetiti strah ili nelagodu. U poslu i poduzetništvu, ovakve odluke dolaze često – što znači da moramo razviti vlastite strategije kako bi ih lakše donosili.
Primjer lake odluke: Odlučiti što ćemo raditi danas – hoćemo li se posvetiti rutinskim zadacima ili možda krenuti u pisanje novog bloga (što je meni osobno izazovno, ali dugoročno korisno i vama i meni, zar ne)? Ovakve odluke obično ne stvaraju veći stres jer nemaju dugoročne (velike) posljedice.
Primjer teške odluke: Odlučiti hoćemo li delegirati određeni dio svog poslovanja ili možda promijeniti smjer poslovanja. Odluke poput ove imaju veliki utjecaj na budućnost, uključujući financijske aspekte, poslovnu stabilnost, pa čak i osobni mir. Zbog toga često izazivaju stres i opterećenje.
2. Posljedice donošenja i ne donošenja odluka
Svaka odluka, bez obzira koliko mala ili velika, donosi određene posljedice – i one se mogu osjetiti na više razina, od našeg svakodnevnog raspoloženja do poslovnih rezultata. S druge strane, ne donošenje odluke može biti privremeno ugodno jer izbjegavamo suočavanje s rizicima, ali nas može i zadržati na mjestu, sprječavajući napredak. Zato, kao i do sada, volim napraviti i sagledati PRO i KONTRA obje opcije:
Pozitivne strane donošenja odluka:
- Jasniji ciljevi i usmjerenje.
- Brže napredovanje u poslovanju i osobnom razvoju.
- Stvaranje povjerenja u sebe.
Negativne strane donošenja odluka:
- Može voditi prema izazovima ili greškama.
- Pritisak i stres, osobito kada su ishodi neizvjesni.
Pozitivne strane ne donošenja odluka:
- Više vremena za razmatranje svih opcija.
- Smanjenje kratkotrajne nelagode ili nesigurnosti.
Negativne strane ne donošenja odluka:
- Gubljenje prilika.
- Stagnacija u poslu ili životu.
- Slabljenje samopouzdanja i osjećaja kontrole.
3. Kako ja donosim odluke?
Osobno, u zadnje vrijeme se često oslanjam (ili se učim oslanjati) na unutarnji osjećaj, na srce, osobito kada su u pitanju teže odluke. Iako imam analitički um i strateški pristup, u ključnim trenucima osluškujem što mi ‘govori’ unutarnji osjećaj. Pomaže mi da se zapitam jesam li uistinu “ok” s odlukom i koliko ta odluka utječe ne samo na mene osobno nego i na ljude oko mene. Ovaj pristup omogućava mi donošenje odluka koje su u skladu s mojim vrijednostima i dugoročnim ciljevima.
Ako želite pročitati više mojih osobnih iskustava i primjera iz privatnog života koje dijelim, pozivam vas da se pretplatite na moj newsletter.
4. Vježba: Kako donositi bolje odluke?
- Zapitajte se: “Što bih odabrao/la kad bi ishod bio potpuno siguran?”
- Razmislite o dugoročnim ciljevima: Kako ova odluka može doprinijeti onome što želim postići?
- Pronađite balans između uma i srca: Ponekad je analitički um odličan vodič, ali nas srce može usmjeriti prema odlukama koje su u skladu s našom suštinom.
- Postavite granice: Dajte si rok za razmatranje, ali ne odgađajte predugo. Ponekad nas samo donošenje odluke oslobodi tjeskobe.
5. Zadatak za razmišljanje
Sada razmislite o jednoj odluci koju već neko vrijeme odgađate. Zapišite zašto je teška i koje posljedice ima svaka opcija. Postoji li mogućnost da osjetite što je ispravno i bez detaljnog analiziranja? Pokušajte sljedećih dana osjetiti što vam srce govori o toj odluci.
Donošenje odluka može biti izazovno, ali kada smo okruženi grupom ljudi koja nas podržava ili kada imamo mentora, mnoge odluke postaju lakše jer dobivamo jasniju perspektivu i dodatnu snagu. Ako osjećate da bi vam podrška zajednice ili vodstvo moglo pomoći, slobodno pratite najave novih druženja za poslovne žene ili edukacija koje organiziram.